13 Şubat 2011 Pazar

Süper Lig'e çıkmak mı zor kalıcı olmak mı..


Son  11 sezonun Süper Lig'e çıkanları,Süper Lig'den düşenleri..Asansör takım olmayı sevenler de var tabloda,çıktığı ya da düştüğü ligde kalıcı olan da var..

Örneğin Ç.Rizespor..2000de lige çıkmış,2sene sonra düşmüş,ertesi sene tekrar çıkmış,yetmemiş  bir süre sonra tekrar düşmüş..Hala çıkmaya uğraşıyor..2000-01 de lige çıkan D.Bakırspor 5 sene sonra ligden düşmüş,2009'da tekrar lige çıkarken 2010'da tekrar alt lige düşmüş..Yani oldukça hareketli..

Buna karşılık düşenlerden örneğin Vanspor bir daha lige çıkamamış..Ya da İstanbulspor..Düşüşü öyle sert olmuş ki 3.lig'e kadar düşmüş..Buna karşılık Süper Lig'e çıkıp kalıcı olanlar da var..İbb-Kayserispor,Sivasspor gibi..


Listede Erciyesspor'un üst üste 2 kere Süper Lig'e çıktığı görülüyor..Nasıl olur demeyin..İlk çıkan Erciyesspor'un ismi değişip Kayserispor oldu..Dolasıyla Erciyesspor alt ligde kalmış oldu..

Lige çıkıp ligde kalmayı başarı sayanlar da var,hedefi büyük tutanlar da..Örneğin Bursaspor..2004'te alt lige düşen Bursaspor 2 sezon sonra lige döndükten sonra 2010 yılında şampiyonluğa ulaşıp bu başarıya sahip olan 5. takım olmuş..

Ligde şu anda yer alan 18 takımdan 11i son 10 senede bir alt ligden Süper Lig'e çıkan takımlar..4 büyükler dışında G.Antep,A.Gücü ve G.Birliği uzun yıllardır Süper Lig'de olan takımlar..

Gene son yıllarda lige çıkanlardan Sivas,İbb,Eskişehir,Bursa ve Kayseri dışındaki her takım ki bu sene bu listeye Karabükspor'u da ekleyebiliriz kalıcı olamadan tekrar alt lige düşmüş..Kimi tekrar çıkmış kimi düşüşe devam etmiş..Bu saydığımız 6 takıma kısaca baktığımızda İbb ve Karabük belirli sistemleri olan,üst lige çıktığında transfer rekoru kırmak yerine sadece yabancı ağırlıklı birkaç takviye yapan takımlar olarak dikkat çekiyor..Sivas ise ilk sene sıkıntı yaşasa da daha sonra Bülent Uygun ile çıkışa geçip şampiyonluk yarışına katılacak kadar iyi işler çıkarmış..Bursa ve Eskişehir ise taraftar desteği maksimum olan,şehirden büyük destek alan takımlar..Es es'te potansiyel olup bunu düzgün kullanamazken Bursa şampiyonluğa uzanmış..Kayserispor ise lige çıkışı sonrası sistem takımı olmaya çalışan hedefi ligde kalmaktan çok üst sıralara oynamak olan bir takım olmuş..Ertuğrul Sağlam'ın hem Kayseri hem Bursa'yı nasıl ayağa kaldırdığı ortada..


Lige çıkmak zor evet..Ama inanın kalıcı olmak daha da zor..

Hiç yorum yok:

Eskilerden

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...